Nálunk a reform és a vegetáriánus konyha karolta fel, a nyugati gasztronómiában a design konyha egyik kedvelt hozzávalója. A profi konyha mesterszakácsai is szívesen kreatívkodnak vele. Elsősorban desszertekben használják. Amerikában igen népszerű ital a Bubble Tea (buborék tea), amiben a szirupos gyöngyöket teával öntik fel. De ugyan így készíthető belőle shake is…
Dél-Amerika északi részén kezdték el termeszteni, aztán az egész világon elterjedt, az afrikai és az ázsiai konyha egyik alapvető alapanyagává vált, az éhezők megmentője. A tápióka végül is egy feldolgozott forma, a manióka gyökérből nyert keményítő. Ez a semleges íz világú növény Afrika trópusi részein honos. Közel 160 faja ismeretes, amelyet sokoldalúan hasznosítanak.
A tápióka nagy mennyiségben tartalmaz B- és C-vitamint, kalciumot, rezet, mangánt, káliumot és foszfort. Antibakteriális és gombaölő hatású, tisztítja a vért. Segíti a máj és a vese működését, megtisztítását a toxikus anyagoktól. A tápióka gluténmentes, így minden változatában fogyaszthatják glutén érzékenyek is.
A tápióka gyöngyöt japán gyöngynek is szokták nevezni, kis aranyos apró buborékokhoz, gyöngyszemekhez hasonlít. Nedvesség hatására átlátszó gyöngyökké alakulnak, és bekocsonyásítják a folyadékot. Kellemes az állaga, a gyöngyszerű forma esztétikussá teszi a tápióka gyöngyből készült pudingokat, zseléket.
Felhasználása:
15-20 percre áztassuk be a gyöngyöket bő vízbe.
Majd szitán szűrjük le és közepes hőfokon főzzük, sűrítsük be.
Ha láthatóan sűrű lett, azonnal vegyük le a tűzről, mert visszahígulhat.
Ha pudingot készítünk belőle, akkor azt akkor keverjük el benne, ha már lehúztuk a tűzről.
Anyaghányad: 35 g beáztatott tápióka gyöngyöt kb. 3 dl folyadékban tudjuk puding állagúra főzni.
Tápanyagtartalom 100 grammban: 1498 KJ / 358 kcal
A tápióka lisztet számos konyha használja a világon. Az ebből készített ételek ropogósra, kérgesre sülnek, ezért nagyon ajánljuk kenyerek, péksütemények elkészítéséhez. Ha maglisztekhez keverjük a tápióka keményítőt, igazi, szivacsos kenyérállagot kaphatunk végeredményként. A tápióka lisztet, sűrítőanyagként is használják, rendkívül sima, csomómentes ételeket készíthetünk vele. Levesek, főzelékek vagy magas víztartalmú gyümölcsökkel készített süteményekhez is, és levesbetétnek sem utolsó. Mellékíz és színmentes, nagy előnye, hogy gyors hűtés során sem csapódik ki a főtt ételből, így kitűnően viseli a hűtési folyamatokat is.
Tápióka gyöngyöt, tápiókalisztet, már pár száz forintért meg tudjuk, vásárolni a bio boltokban, vagy ázsiai alapanyagokat kiszolgáló üzletekben.
A gyöngyök kisebb és nagyobb verzióban kaphatók, mindegyikkel könnyű dolgozni, bár a naggyal leginkább a gumibogyószörpben találkozni, mely egy ízesített tea – tápióka betéttel. Aki már találkozott vele, annak elég bizarr lehetett, hogy egy színes, zselés gombócok kúsznak – másznak fel a szívószálon, de hát a látvány és a cukiság nem maradhat el, az mindig kell, olyan jópofa… 🙂
Erről az érdekességről itt olvashattok bővebben:
http://www.origo.hu/tafelspicc/kozelet/20130312-a-gumibogyoszorp-letezik.html
Klarissza
Forrás/kép:
wikipedia/ simplyrecipes/davesgarden.com
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: