A nagyim mindig azt mondta, a megfázásra, betegségre a legrégibb és legjobb népi gyógyszer a forró húsleves. A húslevestől gyorsabban gyógyul a beteg. Tehát igen is, tessék elkészíteni, legalább akkor, amikor betegek vagyunk…
Hozzávalók:
1 db csirke feldarabolva, vagy ha nem egész csirkét főzünk, akkor én csirkecomb (alsó-felső), fél kg. csirke szárny, és 2 db. pulykaszárnyat használok fel
2 gerezd fokhagyma
4 kocka marhahúsleves kocka (igen, marhahúsleves kocka, a csirkehúslevesbe, ezt még a nagyimtól tanultam 🙂
1 szegfűszeg
1 db csillagánizs
4 db babérlevél
Fűszerek:
(kk. negyede, az alábbi fűszerekből, ha őrölt fűszert használunk)
negyed csokor friss koriander zöld, vagy szárított koriander levél
öt bors keverék, szecsuani bors mozsárba összetörve
kínai hétfűszerkeverék
kakukkfű
1 db citromfűszár 3 darabra vágva, vagy őrölt citromfű
2 cm hosszú friss gyömbér lereszelve, vagy őrölt gyömbér
só (én Himalája sót használok)
1 friss chili paprika, (aki nem szereti az erőset, annak kimagozva) apróra vágva, vagy chili pehely
őrölt kömény
sáfrányos szeklice (végén szoktam a levesbe tenni)
Keményebb zöldségfélék:
4 sárgarépa
2 fehérrépa
kis karalábé
kis zeller
Gyengébb zöldségfélék:
2 szál zöldhagyma
1 db. nagyobb zöldpaprika félbevágva
1 db. nagyobb paradicsom félbevágva
1 szál angol zellerszár vagy 1 csokor zeller levél összekötve
kis karfiol
kis kelkáposzta
1 csokor petrezselyem összekötve
10 dkg zsenge zöldborsó
Elkészítés:
Az előkészített húst megmossuk, és hideg vízben feltesszük (úgy, hogy ellepje a víz a húst) és fedő alatt a legalacsonyabb hőfokon elkezdjük főzni.
Ha a húslé felforrt, szűrőkanállal leszedjük a tetejéről a habot és tovább főzzük, a következő habot is leszedjük, és hozzáadjuk a leveskockát, fokhagymát, szegfűszeg, csillagánizst és tovább lassan főzzük, hogy csak gyöngyözve forrjon.
Miközben a hús fő, megtisztítjuk a zöldségeket egészben, vagy félbe, negyedekre vágva felszeleteljük.
Ha még esetleg van, akkor szedjük le ismét a maradék habot a leves tetejéről, majd adjunk hozzá a fűszereket. A levesbe beletesszük a keményebb zöldségeket. Ha már majdnem megpuhult a zöldség, akkor a gyengébb (hamarabb megfövő) zöldségeket tesszük bele, ha minden megpuhult (figyelni kell rá, hogy ne följön szét a zöldség) kóstoljuk meg a levest, szükség esetén ízesíthetjük sóval, borssal, de ekkor még kell rajta forralnunk egyet.
A kész levest a tűzről levéve pihentessük 10 percig. A főtt zöldségeket, húst óvatosan vegyük ki a levesből külön tálaljuk. Merőkanállal, finom szűrőn keresztül szűrjük át a levest, hogy a lehető legtisztább legyen.
Kínálhatunk mellé külön megfőzött levestésztát. (cérnametélt, rizstészta)
*Tipp: az egészséges étrendet követők: a cérnametélt helyett a levesbe – üvegtésztát (rizstészta) tegyenek – ezt főzni nem kell, csak forrázni kell – pár percig forró vízbe vagy külön forró levesbe tesszük, és ha puha leszűrjük, és tálalható, vagy tészta nélkül is sok zöldséggel, hússal fogyaszthatjuk.
A húsleves blokkolja bizonyos fehérvérsejtek, az úgynevezett neutrofilok működését a szervezetben. Márpedig részben ezek felelősek a testben a gyulladásos folyamatokért. Különösen vírusfertőzések esetén. A megfőzött csirke – tyúk egyik fehérjéje a cisztein, ami gyulladáscsökkentő, így mérsékli a nyálkahártyák duzzanatát is. A mellhúsában különösen sok cink található. Ez a nyomelem immunerősítő hatású. És még a legegyszerűbb ok, hogy a húsleves forró! Márpedig a forró, nedves környezetet a vírusok nem kedvelik, ráadásul a gőz nedvesíti a nyálkahártyákat, és segíti a légutak tisztulását is.
Jó étvágyat!
Klarissza