Klarissza Blogja

Szóval én áttértem, az olajról – a „kókuszzsírra”, és csak ajánlani tudom mindenkinek!

Egy kis lépés az egészségünkért…
Aki főzött zsírral tudja, hogy, sokkal jobb íze van és sokkal szebben sülnek benne a húsok. Például a hagyma is aranysárgára pirítható. A panírozott húsok, zöldségek gyönyörűen sülnek! A kedvencem a sült krumpli, az egyszerűen mennyei… Ráadásul sokkal finomabb benne minden. Érdemes kipróbálni! 🙂

És akkor jöjjön egy kis áttekintés:

kókuszolaj-kókuszzsír2Kókuszzsír – kókuszolaj: Ár: 137o,- Ft/1000 ml
A kókuszzsír – kókuszolaj – a termés húsából préselt nyersolaj. Alapvetően kétféle kókuszzsírt különböztethetünk meg: a szűz és a szűrt olajat. A különbség a feldolgozási folyamat hosszában van, illetve amíg a szűz olaj enyhén kókusz ízű és illatú, a szűrt kókuszzsír tiszta, illatmentes. Ez utóbbi nagyon jól használható sütéshez, főzéshez, amely nem befolyásolja az ételek íz világát.

A legjobb sütőolaj, melynek oxidációs pontja 198 C fok, a növényi olajok közül a legmagasabb. Ez azt jelenti, hogy hevítés esetén sem indít be káros oxidatív folyamatokat.
A kókuszzsír a nevét onnan kapta, hogy 24,5 C° alatt az állapota fehér, szilárd zsírszerű anyag. Melegebb hőmérsékleten azonban folyékonnyá válik, melynek eredménye a tiszta, áttetsző kókuszolaj. Rendkívül ellenálló az oxidációval szemben, mivel magasan telített, nagyon stabil szerkezetű.

Sütés, főzés esetén használható önmagában, de az ára meghaladja a hagyományos növényi olajokét. Célszerű olívaolajjal összekeverve használni, úgy, hogy a keverék 30-50%-a legyen kókuszolaj. Sütés során a hőfokot érdemes 175 C° alatt tartani.

Minthogy az olvadáspontja 24-25 C° között van, ezért hideg salátákra öntetként nem lehet felhasználni folyékony állapotban sem, mert a hűvös zöldségektől azonnal megdermed. Az egyetlen mód, amivel ez elkerülhető, ha más növényi olajjal összekeverve használjuk fel a salátához.

kókuszolaj-kókuszzsír2

A kókusz tartalmaz magnéziumot, kálciumot, cinket és vasat is. A kókuszolajban található közepes láncú zsírsavak gombaölő és antibakteriális hatását már rég óta ismerik a kutatók. Az általuk ínaktivált mikroorganizmusok közé tartoznak a baktériumok, élesztő-, és egyéb gombák, valamint burkolt vírusok. A közepes láncú trigliceridek a szénhidrátokhoz hasonlóan azonnal az izomsejtekbe jutnak, kikerülve a hagyományos zsírok feldolgozásához szükséges anyagcsere-folyamatokat, így zsírként nem tárolódik a szervezetben és a májat sem terheli meg. Diéta során a zsírok egy részét és a szénhidrátot lehet vele helyettesíteni.

▪ KÖNNYEN EMÉSZTHETŐ
A kókuszzsírban található laurinsav emésztéséhez és felszívódásához nem szükséges lipáz enzim. A kókuszzsír az epehólyag vagy a hasnyálmirigy működési zavara esetén is könnyen felszívódik. Ezek a tulajdonságok lehetővé teszik, hogy olyan betegségek diétás kezelésében is alkalmazható legyen, ahol zsíremésztési vagy -felszívódási zavar áll fenn és/vagy többletenergia bevitelére van szükség.

▪ SEGÍTI A FOGYÁST
A kókuszzsír fokozza az anyagcserét, továbbá biztosítja a kellő mennyiségű kalória bevitelt, mely a hatékony fogyókúra és a tartós fogyás egyik fontos szempontja. Segíti a zsíroldékony vitaminok és tápanyagok felszívódását is. Szendvics készítésénél a margarin vagy a vaj helyett is használható egészségesebb alternatívát jelent. Használata könnyen beilleszthető a mindennapokba.

▪ CUKORBETEGEK IS FOGYASZTHATJÁK
Cukorbetegség esetén a legtöbb zsírféleség fogyasztása kerülendő. A kókuszzsír azonban ilyenkor is fogyasztható.

kókuszolaj-kókuszzsír1

▪ ERŐSÍTI AZ IMMUNRENDSZERT
Ismeretes, hogy az anyatej alapvető immunológiai védelmet biztosít a gyermek számára. Ezt a védelmet többek között laurinsav tartalma biztosítja, amely igen erős természetes antibiotikus hatású. Az anyatejben 3.5%-ban található, mely a csecsemő szervezetében segíti az immunrendszer működését. A laurinsav a kókuszzsírban 43%-ban (!) van jelen. A kókuszzsír különleges értékét éppen ez a zsírsav adja. Baktérium-, vírus- és gombaellenes hatása a természetes védekezés elősegítésében és a Candida diétában is fontos.

▪ ÍZLETESEBBÉ TESZI, AZ ÉTELEKET
Használatával az ízek erőteljesebbé válnak, és jobban érvényesülnek. Ugyanaz az étel kókuszzsírral elkészítve sokkal teltebb íz világot nyújt.

▪ NEM EMELI, A KOLESZTERIN SZINTET
Mivel nem tartalmaz koleszterint, fontos szerepet játszik a szív és érrendszeri betegségek megelőzésében.

 

Kókusztejpor: Ár: 125o,- Ft/25o g
Nincsen kókusz íze, viszont a tejjel azonos élvezeti értékű készítmény keverhető ki belőle víz hozzáadásával. Használható közvetlen fogyasztásra, de a tejjel azonos módon felhasználhatjuk sütemények, krémek, turmixok, ázsiai ételek stb. készítéséhez is, tehát mindenhez, amihez egyébként tehéntejet használnánk, de valami okból nem akarunk többé.

 

 

Kókuszchips: (akár reggelire is) Ár: 85o,- Ft/2oo g
Nincs édesítve, mégis enyhén édeskés ízű, és nagyon finom különféle puffasztott pelyhekkel, magvakkal összekeverve, tejjel leöntve, esetleg fruktózzal édesítve, fogyasztva.
De tehetjük süteményekbe, pudingokba, házi készítésű csokikba (pl. mogyorós csoki recept alapján), boríthatjuk vele a torták külsejét, mert nem csak finom, dekoratív is.
Nem kell belőle sok, ha reggeliző pehelyként fogyasztjuk. Egyetlen csomag nagyon sokáig elég.

 
Ha körbe nézünk a neten, vagy kifogunk egy-egy akciót, lehet olcsóbban is találni termékeket a Bio és gyógynövény boltokban, a fenti ár kategóriánál…

Klarissza

Kommentek

(A komment nem tartalmazhat linket)
  1. Franciska Molnár says:

    Lassan egy éve, hogy a kókuszzsírt sütéshez, főzéshez használom. Nagyon elégedett vagyok vele.


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!